Hall of Fame

Wisconsin State USBC Hall of Fame

The “new” Wisconsin State USBC will be hosting it’s inaugural Hall of Fame Induction Dinner in Wausau, Wisconsin on January 12, 2019 at the Central Wisconsin Convention and Expo Center.

The 2019 Inductees will be:

Steven Brinkman, Jack Connaughton, Todd Savoy, Ron Schuecher and Brian Thyes all in the Skilled Category

Maynard Mittlesteadt and Dick Reynolds will be honored for their Meritorious Service

The festivities will start with a cocktail reception at 6 PM followed by dinner at 7 PM. The induction ceremony will start immediately following dinner. Tickets for this special event are $35.00 and are available from the State office. Please call 414-446-9988 for information and to secure your spot today.

 

 

 WISCONSIN STATE USBC BOWLING ASSOCIATION

HALL OF FAME

 

 

1991

Alvin Salmon, Green Bay

William “Hans” Gruettner, Milwaukee

Russ Gersonde, Milwaukee

Charlie Daw, Milwaukee

Frank Benkovic, Milwaukee

1992

Russell W. Mott, Green Bay

Walter Rubow, Milwaukee

Enrico “Hank” Marino, Milwaukee

William Marescalco, Sr., Kenosha

Edward P. “Ned” Day, Milwaukee

1993

Anthony “Tony” La Porte, Grafton

Gilbert Zunker, Milwaukee

Dennis Wright, Milwaukee

Conrad “Connie” Schwoegler, Madison

Edward Idzikowski, Milwaukee

1994

Lester Shirey, Fond du Lac

Robert “Ole” Ollerman, Fond du Lac

John Carson, Janesville

1995

James B. Grady, Madison

Arthur F. Boettcher, Baraboo

Raymond Schanen, Milwaukee

Robert Pinkalla, Milwaukee

1996

Milton Unterbink, Racine

1997

Ron Wheeler, Delavan

1998

Leroy Altman, Waukesha

Billy Sixty, Sr., Milwaukee

Wayne Pinkalla, Milwaukee

Stuart Meyer, Milwaukee

1999

Hank Sayrs, Milwaukee

2000

Jerry Koenig, Shawano

Walter R. Punko, Brookfield

2002

Gabe Savaglio, Kenosha

Dick Rice, Platteville

Ted Jaskie, Brown Deer

2003

Bob Larson, Kenosha

2004

Hal Kaminski, Hubertis

2005

Mark Kuglitsch, East Troy

Edward Kline, New Berlin

2007

John “Red” Smith, Oshkosh

Phil LaPorte, Germantown

2008

Ben Hoefs, West Bend

Don Bartz, Milwaukee

2009

Dick Ritger, Hartford

2010

Rich Wonders, Racine

Don Cook, Waukesha

2011

David Eley, Sr., Monroe

Gus Yannaras, Waukesha

Gary Daroszewski, Milwaukee

2012

Bill Marescalco, Jr., Twin Lakes

Anton “Tony” Piantek, Bonduel

Dale Traber, Cedarburg

2013

Tom Schultz, Watertown

Jeff Richgels, Madison

Marc McDowell, Madison

Lennie Boresch, Jr., Kenosha

2014

Jeff Nimke, Oshkosh

Darold Meisel, Muskego

John Tyczkowski, Green Bay

Gloria Behr, Menomonee Falls

2015

Hank Posnanski Jr., Milwaukee

Norb Wetzel, Fond du Lac

Eugene “Gene” Schrank, Manitowoc

2016

Bob Greenfield, North Prairie

Ryan Lever, Muskego

Gail Myers Jr., Monroe

Joe Natoli, Menomonee Falls

2017

Joe Alivo, Lannon

Merrill Draper, Burlington

Carl Muccio, Menomonee Falls

John Wittkowske, Shorewood

2018

Scott Helm, Hartford

Dennis Juechter, West Allis

Terry Kulibert, Oshkosh

Richard Board, Sturgeon Bay

Greg Gomez, New Berlin

Bob Schmidt, Watertown

Robert Stichert, Sheboygan